چگونه یک نام دامنه خوب را برای وب سایت خود انتخاب کنید?
منتشر شده در ۲۵ مرداد

چگونه یک نام دامنه خوب را برای وب سایت خود انتخاب کنید?

یکی از ترفندهای ایجاد یک وب سایت محبوب و موفق ( چه مشاغل و چه وبلاگ) انتخاب یک نام دامنه خوب است. با این حال، انتخاب نام دامنه کار نسبتاً دشواری است. نه تنها باید اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان بالقوه سایت شما این اسم را می فهمند و به یاد می آورند، بلکه باید برخی تحقیقات را انجام دهید تا ببینید که آیا نامی که دوست دارید مفید است یا خیر. در نهایت، با انتخاب یک نام مختصر و منحصر به فرد و تحقیق در مورد نام های احتمالی، می­توانید دامنه ­ای را انتخاب کنید که برای شما مفید باشد. برای دریافت قیمت دامنه سایت می توانید به سایت پدیدار مراجعه کنید.

روش 1- انتخاب نام کوتاه و به یاد ماندنی

چگونه نام دامنه مناسب انتخاب کنیم؟
یک نام منحصر به فرد انتخاب کنید

1-یک نام خلاق و منحصر به فرد انتخاب کنید.

نام ­های منحصر به فرد نام ­هایی هستند که می­توانید با آن یک برند بسازید. در عین حال، نام های عمومی نام هایی هستند که به راحتی فراموش می ­شوند یا با نام ­های رقبا اشتباه گرفته می­شوند. بنابراین، سعی کنید نام دامنه ­ای را پیدا کنید که مشتریان یا بازدید کنندگان شما قادر به شناسایی آن باشند.

 • در مورد قرار دادن دو کلمه متفاوت کنار هم فکر کنید. به عنوان مثال، نام YouTube بسیار ساده است، اما همچنین به یاد ماندنی است. مثال دیگر می ­تواند اضافه کردن کلمات “سگ” و “عاشق” در کنار هم برای گرفتن doglover.com باشد.
 • در نظر بگیرید که کلمات را با هم ادغام کنید. نمونه بارز این وب سایت Flickr است.
 • پیشوند یا پسوند به یک کلمه اضافه کنید. Spotify یک مثال عالی از این موضوع است.
چرا نام دامنه باید کوتاه باشد؟
نام دامنه کوتاه انتخاب کنبد

2- یک نام دامنه مختصر انتخاب کنید.

هرچه نام دامنه شما کوتاه ­تر باشد، یادآوری آن برای افراد راحت­ تر خواهد بود. به خاطر سپردن نام دامنه از منظر بازاریابی بسیار مهم است.

 • کارشناسان اینترنت پیشنهاد می­کنند در صورت امکان از یک یا دو کلمه استفاده کنید.
 • هرچه تعداد کاراکترها کمتر باشد، بهتر است. میانگین تعداد کاراکترهای موجود در نام 100000 وب سایت برتر، 9کاراکتر است. وب سایتی مانند Amazon.com نمونه­ ی بسیار خوبی است. وب سایتی به نام thebestonlinecandystore.com بیش از 9 کاراکتر دارد، و یک نام دامنه جذاب را ایجاد نمی کند.
چگونه نام دامنه ساده و کوتاه انتخاب کنیم؟
نام دامنه ساده باشد

3- نام دامنه را ساده باشد.

 به عبارت دیگر، اسمی را انتخاب کنید که به راحتی تایپ و گفته شود. این به بازدیدکنندگان کمک می کند تا نام وب سایت شما را به خاطر بسپارند. اگر نام ساده ای ندارید، مردم آن را فراموش می­کنند، ممکن است نتوانند آن را هجی کنند و ممکن است آن را با وب سایت­ های دیگر اشتباه گیرند.

 • از اعداد استفاده نکنید. در بیشتر موارد، مشتریان یا بازدید کنندگان ممکن است شماره ­ها را فراموش کرده و وب سایت شما را با دیگری اشتباه بگیرند.
 • از پیوند­ها دوری کنید.. مردم آنها را فراموش خواهند کرد.
 • از کلمات اختصاری خودداری کنید. به عنوان مثال، مخفف فیلم و بازی­های جان (JVG) به مشتریان بالقوه چیزهای زیادی در مورد شغل شما نمی­گوید.
 • مگر اینکه جذاب باشد، نام ساده شما باید به بازدید کنندگان این ایده را بدهد که در وب سایت شما چه می توانند پیدا کنند.
 • سعی کنید نام وب سایت را با صدای بلند بیان کنید. بهترین نام­ها حول زبان شما می چرخند و جذاب هستند. نمونه ­های خوب آن شامل گوگل، آمازون، فیس بوک و یوتیوب است.

روش 2- تحقیق در مورد نام احتمالی شما

اصول انتخاب نام دامنه چیست؟
از دیگران کمک بگیرید

1.از دیگران بپرسید.

همیشه باید در نظر داشته باشید که شما نباید این نام را دوست داشته باشید، بلکه چیزی است که شما تحقیق کرده­اید و می­دانید که بازدید کنندگان و مشتریان شما دوست دارند. فقط به این دلیل که شما نام را دوست دارید یا فکر می­کنید خوب به نظر می رسد به معنای این نیست که همه افراد آن را دوست داشته باشند.

 • اگر یک وب سایت کوچک دارید، از اعضای خانواده یا دوستان خود بپرسید که نظرشان درباره نامهای احتمالی شما چیست.
 • یک شرکت بازاریابی یا مشاوره استخدام کنید تا بازخورد یا توصیه ­هایی برای اسامی به شما ارائه دهد.
چرا نام دامنه باید منحصر به فرد باشد؟
نام های مشابه را جستجو کنید

2.جستجوی نام های مشابه را انجام دهید.

روش دیگر تحقیق در مورد نام های احتمالی، انجام جستجوی اینترنتی برای دیدن سایر افراد است. با کاوش در اینترنت و دیدن آنچه رقبای شما یا حتی مشاغل غیر مرتبط انتخاب کرده اند، ایده ­های بسیاری به دست خواهید آورد.

 • به جستجوی وب سایت­ هایی بپردازید که در همان تجارت شما هستند. به عنوان مثال، اگر ابزار آنلاین می فروشید، به دنبال دیگر وب سایت ­های ابزار باشید.
 • نگاهی به اسامی 100 ، 500 یا حتی 1000 وب سایت برتر بیندازید. با انجام این کار، شما ایده­ای راجع به موفق­ ترین وب سایت­ ها به دست می آورید.
 • از جستجوی خود به عنوان فرصتی استفاده کنید تا نام ­هایی را که قبلاً گرفته شده­ اند یا نام ­هایی که بسیار شبیه به نام ­های دیگر شرکت­ ها هستند رد کنید.
چرا باید نام برندها را جستجو کنیم؟
نام دامنه شما علامت تجاری کسب و کار دیگری نباشد

3.اطمینان حاصل کنید که نام شما علامت تجاری ندارد.

 بسیار مراقب باشید که نام دامنه­ هایی که شامل نام­های تجاری هستند را ثبت نکنید. بنابراین، باید جستجو کنید تا ببینید وب­سایت شما علامت تجاری شخصی را نقض می کند یا خیر.

ادامه این مقاله را در پست بعدی سایت مطالعه کنید.

منبع: سایت Wikihow

برچسب ها:
فناوری پدیدار / اخبار / چگونه یک نام دامنه خوب را برای وب سایت خود انتخاب کنید?
Copyright © 2017 - All Right Reserved