برخورد هواپیمای مسافربری تهران یاسوج با کوههای دنا و کشته شدن ۶۶ نفر از هموطنان

روز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، هواپیمای مسافربری مسیر تهران به یاسوج متعلق به خطوط هواپیمایی آسمان در منطقه سمیرم در جنوب اصفهان به کوه دنا در منطقه کوهستانی پادنا برخورد کرد.

این هواپیما حدود ساعت ۸ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران به سوی یاسوج پرواز کرد و حدود ۵۰ دقیقه بعد از صفحه رادار محو شد.

ساعتی بعد از انتشار این خبر، کمیته بحران به ریاست وزیر راه تشکیل شد و حسن روحانی رئیس جمهوری با انتشار پیام تسلیتی از وزیر راه و شهرسازی خواسته است که علل این حادثه سریعا اعلام و تمام اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار اینگونه رخدادهای ناگوار صورت گیرد.

همچنین در پی نگرانی خانواده های مسافران هواپیما، فرودگاه مهرآباد و فرودگاه یاسوج پذیرای خانواده های سرنشینان هواپیما شد و رسانه ها اسامی سرنشنیان هواپیما را منتشر کردند.

حجت الله فولاد خلبان این هواپیما بود که چند سال پیش توانسته بود پرواز یاسوج تهران را که با نقص فنی مواجه شده بود در فرودگاه یاسوج سالم بر زمین بنشاند.

در پی واکنش های گسترده به سقوط این هواپیما رسانه ها ابهاماتی درباره نقص فنی این هواپیما را مطرح کردند. به نقل از خبرگزاری فارس:‌ «اولین پرواز هواپیمای ATR آسمان که امروز در حوالی سمیرم سقوط کرد در سال ۱۹۹۳ بود، این هواپیمای ملخی چندین سال در شیراز زمین‌گیر بود و پس از تعمیرات و اورهال، به تازگی به پرواز درآمده بود.»

همچنین توئیتر «روزآروز» توئیتی را بهمراه عکس منتشر کرد که تردیدها را در این باره افزایش داد. این رسانه نوشت درحالیکه هواپیمایی آسمان روز ۴ آبان امسال، باافتخار ازپایان بازسازی هواپیمای EP-ATS بعد از ۷سال زمینگیر بودن خبر داده بود؛ امروز و بعد از سقوط این هواپیما، خبر را از صفحه اینستاگرام خود حذف کرده است.

از سوی دیگر جستجویی در خبرهای یک ماه اخیر نشان می دهد که در تاریخ ۶ بهمن ماه سال جاری خبرگزاری ایسنا خبری با این تیتر منتشر کرد:‌ «بازگشت هواپیمای تهران-یاسوج از میانه راه». در این خبر اعلام شده است که صبح روز پنجشنبه، پنجم بهمن ماه پرواز (ATR72) شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان به علت نقص فنی از میانه راه و در بالای شهر اصفهان به تهران بازگشت. به نوشته ایسنا علت بازگشت این هواپیما نقص فنی در یکی از موتورها عنوان شده بود که از سوی مدیر فرودگاه یاسوج تکذیب شد.

با این حال مدیر روابط عمومی شرکت آسمان در مصاحبه با ایلنا نقص فنی هواپیمایی ATR را کاملا شایعه دانسته و علت سانحه را شرایط جوی و منطقه نامناسب فرودگاه یاسوج دانسته است.

گزارشات حاکی از آن است که عملیات جستجو هنوز ادامه دارد و جعبه سیاه هواپیما هنوز پیدا نشده است.