وردپرس 5 منتشر شد

در ادامه هیاهوی این 1 ماه اخیر برای معرفی نسخه پنجم از سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس ، چند روز پیش این نسخه منتشر شد. وردپرس 5 با قابلیت‌های نوین و افزودن چند بخش جدید ، ترمیم مشکلات امنیتی و افزایش کارایی و سرعت منتشر شد تا انتظار کاربران و علاقمندان به پایان برسد.

حال در این مطلب ما قصد داریم به برخی ویژگی‌ها و امکانات اضافه شده و برجسته این نسخه از وردپرس پرداخته تا شما بیشتر با آن آشنا شوید.

با معرفی وردپرس 5 همراه ما باشید.

وردپرس 5

ویرایشگر گوتبرگ

عمده تغییر وردپرس بر روی بخش ویرایشگر وردپرس است که چه برخی به آن علاقه داشته باشند و چه نداشته باشند ، حالا گوتنبرگ جایگزین ویرایشگر کلاسیک وردپرس شده است.

افراد حرفه‌ای که همیشه به دنبال یک ویرایشگر متفاوت در وردپرس بوده‌اند ، حتما با افزونه گوتنبرگ آشنا شده‌اند و حال باید بدانید که برای همیشه باید از آن نیز به جای ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کرد. این ویرایشگر قابلیت‌های جالبی برای طراحی نوع محتوا دارد و دست کاربران را به شرط پشتیبانی پوسته وردپرس فعلی ، بسیار بازخواهد گذاشت تا به هر شکل که دوست دارند بتوانند عکس‌ها ، نقل قول‌ها و … را در متن خود جای دهند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه چندانی به استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ ندارید می‌توانید ویرایشگر کلاسیک را برای خود دانلود و استفاده نمایید.

قالب جدید Twenty Nineteen

این نسخه از ورپرس با یک قالب جدید از سمت این سیستم با نام Twenty Nineteen همراه است. مثل روال همیشه قالب‌های پیش‌فرض وردپرس با سادگی و نمایی معمولی منتشر شده و به دلیل نزدیکی زمان انتشار آن با سال نو میلادی ، نام آن را 2019 نامیده‌اند.

این قالب در واقع قالبی کاملا مینیمال است و امکانات محدودی را در اختیار شما قرار میدهد. اما خوب شاید برای راه اندازی یک وبلاگ کاملا ساده، انتخاب بدی نباشد.

بازنویسی کدها و رفع مشکلات امنیتی پیشین

در نسخه‌های قبل شاهد برخی حفره‌های امنیتی بودیم که وردپرس با ارائه یک بسته آپدیت ، جلوی این حفره‌ها را می‌گرفت و به نوعی آنها را صرفاً ترمیم می‌کرد ، حال به گفته تیم طراحی وردپرس 5 ، برخی بخش‌ها به طور کلی بازنویسی شده تا به صورت کامل این نواقص امنیتی برطرف شود.

سایر تغییرات

بجز استفاده از ویرایشگر جدید و اضافه شدن قالب جدیدی که در بالا به آن اشاره کردیم، به صورت ظاهری، در این نسخه تغییر خاصی را مشاهده نخواهید کرد. اکثر تغییرات دیگر، تغییرات فنی و اصطلاحا under the hood هستند. مثلا در این نسخه بهبودهایی را در زمینه استفاده از REST و سازگاری با PHP 7 خواهیم داشت. علاوه بر این کلیه قالب‌های پیشفرض قدیمی وردپرس تا نسخه 2010 همگی به نحوی به روز رسانی شده‌اند که امکان استفاده از آنها با گوتنبرگ ، به خوبی فراهم باشد. بنابراین اگر از قالب‌های پیشفرض قدیمی وردپرس استفاده می‌نمایید ، پس از به روزرسانی به این نسخه ، مشکلی از نظر هماهنگی با ویرایشگر جدید نخواهید داشت.

امیدواریم در پایان مطلب معرفی وردپرس 5 برای شما مفید واقع شده باشد.

در مطالب آتی به معرفی بخش‌های مختلف وردپرس 5 از جمله گوتنبرگ خواهیم پرداخت.